661-262-320

E-mail

Facebook

Ezi karykatura smallErnest Wilimowski, jeden z najwybitniejszych piłkarzy zarówno w dziejach polskiego jak i niemieckiego futbolu, z pretensjami – wyrażanymi przez poważnych fachowców – do pierwszeństwa również w światowym w swojej epoce, kontrowersyjny i fascynujący nie tylko jako sportowiec, ale również jako człowiek.

W czasie wojny, jak wielu Górnoślązaków, zdejmował buty piłkarskie tylko w szczególnych okolicznościach, najczęściej związanych z militarnymi obowiązkami. W książce poświęcony mu został osobny, całkiem spory podrozdział, jak i wiele innych miejsc, gdy angażował się w opisywane wydarzenia.

Ale aneks, tak, aneks z listą gier pomiędzy listopadem 1939 roku i również listopadem, ale roku 1944, to coś absolutnie wyjątkowego. Nigdy wcześniej nikt nie podjął się próby sporządzenia takiego wykazu! W chronologicznym układzie, w formie najprostszej, jaką autorowi udało się przygotować oraz bogatym katalogiem podsumowania zaprezentowana została niezwykła kariera genialnego piłkarza. W jakim stopniu potwierdzającego swój artyzm w czasie wybuchających bomb i skrajnego odczłowieczenia? Zapraszam do lektury!