661-262-320

E-mail

Facebook

CZYM SKORUPKA ZA MŁODU...

 

jugend2 smallJeden z poprzednich wpisów dotyczył uroczystości obchodów pamięci Hansa von Tschammer und Osten. Miało to miejsce 2 maja 1943 roku, ale dzień także wcześniej na boiskach emocjonowano się futbolem. W kolejnej rundzie juniorskich mistrzostw swe zdolności prezentowali młodzi adepci zorganizowani w zespoły okręgowe. W takich drużynach uczestniczyć mogli wyłącznie chłopcy należący do organizacji Hitler-Jugend!

W Katowicach drużyna zebrana przez opiekującego się tą grupą wiekową Badurę miała zagrać spotkanie z rówieśnikami z Bielska, i chociaż nie ostał się wynik tej potyczki to przynajmniej można podać kadrę młodzieżowców z Katowic:

Herisch, Langer, Schimschol, Niesterok, Drosdek, Marciniak; Turngemeinde: Ahnert, Gondzik (wszyscy 1.FC Kattowitz); Stosch, Drobisch, Przyklenk, Jaskulla (wszyscy TuS Kattowitz-West); Schymonkiewicz (TuS Schwientochlowitz); Heblik, Jarkulisch (obaj WSV Antonienhütte); Lesch (SV Hohenlinde); Klosek, Lejcik, Glück, Nowak (wszyscy TuS Lipine); Brenntwein, Nikiel, Magiera (wszyscy TuS Hohenlohehütte)

W Grupie 3 – czyżbym nie wspomniał do tej pory, że na pierwszym etapie grano w grupach a ich zwycięzcy walczyli o tytuł tej najlepszej? – a więc w Grupie 3 i tak zwyciężyła drużyna z Gliwic, więc Katowice musiały obejść się smakiem. W kolejnej triumfował zespół Królewskiej Huty, dopiero po dodatkowym, decydującym starciu z Zabrzem! I kadra Königshütte jest dostępna, uwaga!, z zaledwie szesnastoletnim wówczas Gerardem Cieślikiem, który we wspomniany weekend najpierw władował dwa gole rywalom z Opola, a następnie poprawił ponownie dwoma w starciu z Hindenburgiem.

Bann Königshütte:

Kubitzki, Morys, Cieslik, Sebralla, Bartyla, Fiedler, Gabur (wszyscy BSV), Thiel (br), Mrosek, Brodowski, Barainski, Gaidzik, Michallik, Warschawski, Kasuch (wszyscy Germania), Krzysch (Deustche Bergknappen), ponadto Mrochem, Steuer, Podemski

Mistrzem i tak został kto inny. Bezkonkurencyjna okazała się ekipa z okręgu Tarnowskich Gór (samo miasto, ale również Mikulczyce, Piekary Śląskie, Radzionków) grająca m.in. takimi zawodnikami: Winter (br), Janoschka (br), Siegel, Nierobisch, Drews, Dziwoki, Kwak, Soika, Nowak, Scheja, Starok, Kowollik, Burda.

Rok później ponownie triumfowała ekipa z Tarnowskich Gór będąc o krok od awansu do finałowych rozgrywek przeznaczonych wyłącznie dla 4 najlepszych drużyn w całych Niemczech. Tego ostatniego kroku nie pozwolił wykonać Goebbels wprowadzając kolejne zakazy związane z toczącą się wojną. Górnoślązacy w decydującym o awansie starciu zremisowali z Ostmark (czyli... Austrią, a dokładniej z Wiedniem) 1:1, rewanżu nie udało się już rozegrać...

W ten sposób największy sukces był dziełem reprezentacji Bytomia. W pierwszych wojennych zmaganiach awansowała do decydujących pojedynków zajmując w nich czwarte miejsce. Bytom i Mikulczyce to była potęga w szkoleniu młodzieży. W obu zresztą konkurencjach. Obu, bo poza turniejem reprezentacji okręgów toczono również boje klubowe, a tu bezkonkurencyjne okazywały się zespoły Beuthen 09 oraz Sportfreunde Klausberg. W książce nie znalazło się miejsce na szczegółowe opisywanie juniorskich rozgrywek, ale i tak stanowi to bardzo interesujący wątek.

A może znacie losy tych wymienionych chłopaków? Może rozpoznajecie jakieś zadziwiająco zbieżne z Waszymi nazwisko? Dajcie znać!

PS pisownia nazwisk oryginalna, to znaczy w takiej formie, w jakiej zostały ogłoszone