661-262-320

E-mail

Facebook

FORSA

 

lachmann work smallWłaściwie zdałem sobie z tego sprawę dopiero po zakończeniu pracy nad książką. Zapewne siedząc gdzieś nad szklanką piwa z papierosem wetkniętym między zębami – bo niby w jakich innych okolicznościach! – mając moment wytchnienia od tej harówki, uświadomiłem sobie, cholera, patrząc z dystansu, starając się ogarnąć całą treść na dobrą sprawę można zbudować sobie wyobrażenie o ekonomii i gospodarce tamtych czasów, zarówno w skali mikro, gdy z uwagą prześledzi się życiorysy pozostawione na kartach, ich zawodowe doświadczenia i umiejętne – lub zgoła nie! – radzenie sobie z zarabianiem forsy, ale i w tej makro, co też wyprawiano w gospodarce Rzeszy. Mamy więc z jednej strony osobników starających się prząść swoją życiową pajęczynę drobnymi biznesikami, a to sklepem sportowym lub spirytusowym, restauratorów i hotelarzy, robotników fabryk czy kopalni, ale i tych bardziej ambitnych, z planami mającymi przynieść porządny zysk (casus Pana Hellmanna!). Z drugiej, tu i ówdzie czytelnik może przekonać się w jakie sfery życia codziennego ingerowała gospodarka sterowana centralnie, jaka była wartość nabywcza marki, jak instytucje walczyły o położenie łapy na forsie, wiadomo, nie swojej; i jakim cieniem na tym wszystkim kładła się rzeczywistość wojenna.

Jest również co nieco o tym, jak z kasą radziły sobie kluby sportowe. Chociaż raczej powinienem napisać, jak sobie nie radziły. Kreatywna księgowość albo próby dymania innych na wypróbowany fortel. Chciwość działaczy i reglamentacje. Co jak co, żadne tam -izmy nie radziły sobie z nęcącym dźwiękiem monet.

I chociaż piwo skończyło się w szklance, papieros dogasł, wrażenie pozostało. Tak, nie najgorzej to wyszło skoro znalazło się w książce na tyle miejsca o sprawach ekonomicznych i gospodarczych, że na ich podstawie można sobie zbudować całkiem porządny obraz warunków życia w III Rzeszy po wrześniu 1939 roku.

PS Na zdjęciu Ewald Lachmann, piłkarz Vorwärts-Rasensport Gleiwitz, właściciel sklepu ze sprzętem sportowym na dzisiejszej ulicy Zwycięstwa w Gliwicach.