661-262-320

E-mail

Facebook

Wprawdzie nieoficjalnie inauguracja piłkarskich zmagań na zajętych ziemiach polskiego Górnego Śląska miała miejsce w Mysłowicach, to jednak TuS Schwientochlowitz, wówczas jeszcze pod nazwą SV 1913, wykonał premierowy akt futbolowy pod flagami z hakenkreuzem i w obecności oficjeli. Dawny Śląsk Świętochłowice błyskawicznie przemienił się w swoją niemiecką mutację i symbolicznie rozpoczął zmagania piłkarskie meczem z Germanią Königshütte, na tamten czas wciąż z VfR w nazwie.

Symbolicznie również dlatego, że właśnie wraz z tym konkurentem awansowali rok później do śląskiej Gauligi, najwyższej klasy rozgrywkowej. Nie obyło się bez kontrowersji, a w roli poszkodowanych – słusznie czy nie, pozostawiam ocenie czytelników – wystąpiły ekipy starej Rzeszy, RSG Gleiwitz (Gliwice – przyp. MK) oraz Sportfreunde Klausberg (Mikulczyce – przyp. MK). Z miejsca zamledowali się na najniższym stopniu podium.

Co to była za drużyna! W bramce Walter Brom, nawet jeśli nie mógł grać regularnie (zaledwie po pierwszym meczy wezwany do RAD, przystosowaniu obywatelskim i wojskowym, w Neudeck gdzie także stał między słupkami), w obronie doświadczeni ligowcy Bryła i Seifert, w pomocy Kamiński, Smoll i Gad, w ataku Wiechoczek, Cebula, Kulawik i dwójka dobierana nieco z przypadku,kto akurat był pod ręką, m.in. Hoch z FC Hort am Neckar, autor pięciu goli w sześciu meczach.

W kolejnych sezonach było już znacznie gorzej. Brom wrócił do Chorzowa grać w tamtejszym BSV (dawny Ruch Chorzów), pozostali gracze mogli pojawiać się na boisku nieregularnie lub wręcz incydentalnie. Służyli już wówczas, chcąc nie chcąc, wielkim planom Rzeszy.

Cebula imponował skutecznością ale tych okazji do wykazania się było już bardzo mało, również z powodu kontuzji. Zygmunt Kulawik zagrał zaledwie trzykrotnie z czasem przenosząc się do Hannoveru 96, a w Świętochłowicach częściej grywał jego młodszy brat.

Największe kontrowersją są jednak przy dwóch innych nazwiskach.

Z ligowych boisk zniknął Wiechoczek chociaż w ogóle nie powinien się na nich pojawić! Według zapewnień rodziny – o czym wspomina Andrzej Gowarzewski – miał zginąć podczas kampanii wrześniowej w mundurze WP. A jednak dwa lata grywał dla TuS. Jakie były jego losy w 1941 roku niestety wciąż pozostaje tajemnicą.

Reinhold Gad poszedł w ślady brata. Niestety również te tragiczne. Hubert jako reprezentant Polski był znakomitym przedwojennym graczem Śląska. Nie dożył wojny. Zginął w dramatycznych okolicznościach. Utopił się w stawie przy szybie Oskar w pobliżu boiska klubowego. Młodszy z braci świetnie prezentował się w linii pomocy TuS zasługując postawą na powołanie na kurs szkoleniowy przez „Seppa” Herbergera. Tamta wizyta w Berlinie spowodowała jedyną absencję w medalowym sezonie. Grywał jeszcze na początku 1942 roku, być może wciąż wypatrując powołania do kadry Nationalmannschaftu. W sierpniu tego samego roku zagrał gościnnie w Germanii właśnie przeciwko ekipie niemieckiej. Był to jego bodaj ostatni mecz. Zginął na froncie. Informacja o śmierci pojawiła się na początku roku 1943.

Ale to wciąż nie koniec opowieści o klubie ze Świętochłowic. Kolejne kontrowersje pojawiły się bardzo szybko. Bramkarz Tietz obraził się na kolegów i zszedł z boiska przy wybitnie niekorzystnym wyniku, co właściwie przekreśliło jego dalszą karierę. W obronie szalał – dosłownie! – Latussek, pozwalając sobie na niesłychany brak dyscypliny, wręcz chamstwo. A gdy przetrzebiona drużyna spadła wreszcie z Gauligi... uratowała byt decyzją przy zielonym stoliku. Nawet ostatni, niedokończony sezon ligowy oznakowali swą pieczęcią – kolejna awantura spowodowała, że następny mecz zmuszeni byli oddać walkowerem bo nie było już zawodników zdolnych do gry!

Ostatni raz jako TuS Schwientochlowitz wybiegli na boisko 14 stycznia 1945 w Gliwicach, ulegając tamtejszemu VR 1:3, co i tak było sporym osiągnięciem po trzech kolejnych dwucyfrowych klęskach. W tabeli zajmowali ostatnie miejsce z jednym punktem, który i tak pozostawał wciąż do dyspozycji władz związkowych, oraz 45 straconymi golami.

Więcej w książce „Futbol ponad wszystko” Kup teraz!

Gad a