661-262-320

E-mail

Facebook

Straszydło 02” zostaje unicestwione!, tańczono z radości. Ku oburzeniu lokalnych dziennikarzy część futbolowej społeczności wrocławskiej zacierało ręce i nie ukrywało zadowolenia. Piłkarze byli już w stanie co najwyżej uczestniczyć w treningach, a przy sprzyjających wiatrach w dniu meczowym pojawić się na trybunach. Jeszcze przed momentem wiązano z klubem Breslau Sportvereinigung 02 wielkie nadzieje i znaczące plany.

Czytaj więcej: Wehrmacht Breslau

27 lipca 1941 r. we Wrocławiu odbyło się ostatnie posiedzenie wspólnego śląskiego obszaru sportowego. Zaledwie cztery dni później na Dolnym i Górnym Śląsku pracowano już na własny rachunek, nawet jeśli nie tylko obietnicami zapewniano o wzajemnej współpracy.

Czytaj więcej: Gau Oberschlesien

Maj. Tak się składa, że właśnie w maju, roku 1944, reprezentacja Górnego Śląska rozegrała swój przedostatni mecz pod banderą nazistowską. Rywalem nie mógł być nikt inny niż Generalne Gubernatorstwo. To znaczy niby mógł, a jednak nieprzypadkowo to właśnie z tym przeciwnikiem najczęściej przychodziło się mierzyć. Zwyczajnie, Kraków leżał dostatecznie blisko. Tamtej niedzieli '44 roku wzięli srogi rewanż za klęskę z poprzedniej rywalizacji. Srogi rewanż. Po upokarzającym 2:7 odwdzięczyli się jeszcze dosadniej gromiąc GG aż 9:2, w czym najpoważniej palce moczyli Schaletzki i Piontek, autorzy w sumie aż siedmiu bramek.

Czytaj więcej: Reprezentacja regionu

Wprawdzie nieoficjalnie inauguracja piłkarskich zmagań na zajętych ziemiach polskiego Górnego Śląska miała miejsce w Mysłowicach, to jednak TuS Schwientochlowitz, wówczas jeszcze pod nazwą SV 1913, wykonał premierowy akt futbolowy pod flagami z hakenkreuzem i w obecności oficjeli. Dawny Śląsk Świętochłowice błyskawicznie przemienił się w swoją niemiecką mutację i symbolicznie rozpoczął zmagania piłkarskie meczem z Germanią Königshütte, na tamten czas wciąż z VfR w nazwie.

Czytaj więcej: TuS Schwientochlowitz